faq

Odprawa celna – najczęściej zadawane pytania FAQ

Odprawa celna jest nieodłącznym elementem transportu międzynarodowego. Wszystkie towary przywożone spoza UE oraz wywożone poza jej terytorium podlegają obowiązkowi zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Celnym.

Początkujący importerzy często mają wiele pytań związanych z odprawą. Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

1) Czy muszę być obecny podczas odprawy celnej ?

Przed Urzędem Celnym importera bądź eksportera reprezentuje upoważniona agencja celna. Nie ma potrzeby przyjeżdżania w tym celu do portu zwłaszcza że większość odpraw odbywa się „przez system” tj. agencja celna wysyła do urzędu dokumenty do odprawy towaru drogą elektroniczną i na ich podstawie urząd dokonuje odprawy i zwalnia towar w systemie.

2) Mój kontener został wyznaczony do rewizji celnej – czy spodziewać się problemów ?

Urząd Celny ma prawo do rewizji celnej każdego ładunku zgłaszanego do odprawy – jednak faktycznie ogląda tylko niektóre towary. Jeśli tylko w kontenerze znajduje się dokładnie to, co zgłosiliśmy w dokumentach nie mamy się czego obawiać. Urząd po oględzinach towaru powinien bez problemu zwolnić go do obrotu. Podstawą jest wiedza na temat sprowadzanego ładunku oraz wymogów dokumentacyjnych. Jeśli spełnimy te warunki – nie ma powodów do obaw.

3) Jaki jest koszt rewizji celnej ?

Rewizja celna niestety najczęściej niesie ze sobą dodatkowe koszty. Sam urząd nie pobiera opłat za przeprowadzenie rewizji ale jako importer mamy obowiązek taką rewizję umożliwić. Kontener który jest w porcie w celu rewizji musi zostać przewieziony pod magazyn i ta manipulacja niestety niesie ze sobą dodatkowe opłaty. Dodatkowo jeśli urząd zażąda wyładunku całego bądź części towaru z kontenera – pojawi się opłata za wynajęcie ludzi i sprzętu niezbędnego do wyładunku towaru z kontenera a następnie ponownego załadunku po dokonaniu rewizji celnej. Koszt jest uzależniony od wielkości kontenera, miejsca dokonania rewizji, ilości wyładowanego towaru ect.

4) Czy tłumaczenie faktury do odprawy celnej musi być od tłumacza przysięgłego?

Tłumaczenie faktury jest bardzo ważne ze względu na odpowiednie określenie kodu taryfy celnej i co za tym idzie ustalenie stawki cła na dany towar. Nie ma jednak potrzeby oddawania faktury do tłumacza przysięgłego. Wystarczy że osoba odpowiedzialna za zamówienie przetłumaczy pozycje towarowe na fakturze od załadowcy. Nie tłumaczymy wszystkich słów na fakturze a jedynie pozycje towarowe.

5) Kiedy i gdzie wpłaca się pieniądze za należności celno – podatkowe ?

Należności celno – podatkowe (cło + Vat) wpłacamy na konto Izby Celnej w Krakowie (niezależnie od tego w jakim urzędzie dokonywana jest odprawa). Dokonanie opłat celnych jest warunkiem zwolnienia towaru do obrotu.

6) Jak długo trwa odprawa celna w Gdyni / Gdańsku ?

Jeśli tylko dokumenty mamy odpowiednio przygotowane i nasz towar nie został wytyczony do dodatkowych kontroli odprawa celna najczęściej zajmuje 1 dzień.

7) Czy dokumenty do odprawy płyną razem z towarem/kontenerem ?

Nie – z towarem nie płyną żadne dokumenty handlowe. W transporcie morskim wszystkie dokumenty powinniśmy otrzymać od naszego załadowcy/kontrahenta– tj. przede wszystkim fakturę handlową, specyfikację towarową, ewentualne certyfikaty CE, świadectwa pochodzenia ect.

Powiązane artykuły

SPEDYCJA MORSKA

Transport morski i Logistyka Twojego biznesu to jeden głównych profili naszej działalności. Organizujmy fracht morski w eksporcie oraz imporcie we wszystkich kierunkach Świata, a przede wszystkim oferujemy konkurencyjnie NISKIE ceny w imporcie z Chin. Dzięki licznym kontaktom z morskim armatorami możemy zaoferować najwyższa jakość usług spedycyjnych. »

TRANSPORT DROGOWY

Przewozy drogowe z/do portów w Polsce i Europie, a także dowozy door to door »

PRZEWÓZ KOLEJOWY

Przewóz szynowy to przyszłość komunikacji, organizujemy przewozy koleją z dostawą bezpośrednio do klienta. »

PRZESYŁKI LOTNICZE

Kiedy liczy się przede wszystkim czas proponujemy transport lotniczy »

ODPRAWA CELNA

Organizujemy odprawy celne zarówno w Polsce jak i w portach Europejskich (Hamburg, Bremerhaven, Rotterdam) »

USŁUGI DODATKOWE / LOGISTYKA

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele usług około spedycyjnych jak: przeładunki, magazynowanie, ubezpieczenie cargo »

Powrót do góry