Kontrola opakowań drewnianych – Fumigacja

Planując import lub eksport towarów na paletach w skrzyniach bądź innych opakowaniach drewnianych należy pamiętać że podlegają one szczególnym wymogom.

W handlu zagranicznym operujemy tzw. paletami fitosanitarnymi(fumigowanymi). Szczegółowo o międzynarodowych standardach oraz sposobach fumigacji mówi norma ISPM 15.

W Polsce instytucjami odpowiadającymi za kontrolę opakowań drewnianych są Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa – WIORiN.

Kontroli podlega każda importowana przesyłka zawierająca „żywe” drewno (nie dotyczy materiałów z drewna przetworzonego typu sklejka).

Sama kontrola polega na otwarciu kontenera, bądź podejściu urzędników do przesyłki i fizycznym sprawdzeniu czy elementy drewniane mają odpowiednie oznakowanie – tzn zostały poddane obróbce zgodnie z normą ISPM 15 – w praktyce opakowania są oznakowane tzw „kłoskiem”.

Posiadanie odpowiedniego certyfikatu fumigacji (Fumigation Certificate) od załadowcy nie zmienia faktu, że opakowania muszą być odpowiednio oznakowane.

Brak znaków na paletach może wiązać się z dość dużymi problemami i kosztami.
Palety takie zazwyczaj otrzymują decyzję o zakazie wwozu na term RP.
Oznacza to konieczność przeładunku towaru na inne palety oraz dokonanie zniszczenia – pod nadzorem celnym- palet które okazały się nieodpowiednie.

Konieczność przeprowadzania fumigacji oraz unormowanie tych kwestii w międzynarodowych normach wynika z potrzeby ochrony naszego środowiska.

W dobie globalizacji i powszechnego handlu zagranicznego niezbędne jest ograniczenie przemieszczania się drobnych żyjątek/organizmów mieszkających w drewnie w różne rejony świata, gdyż mogłoby to doprowadzić do katastrofy ekologicznej i zaburzenia równowagi w przyrodzie.

SPEDYCJA MORSKA

Transport morski i Logistyka Twojego biznesu to jeden głównych profili naszej działalności. Organizujmy fracht morski w eksporcie oraz imporcie we wszystkich kierunkach Świata, a przede wszystkim oferujemy konkurencyjnie NISKIE ceny w imporcie z Chin. Dzięki licznym kontaktom z morskim armatorami możemy zaoferować najwyższa jakość usług spedycyjnych. »

TRANSPORT DROGOWY

Przewozy drogowe z/do portów w Polsce i Europie, a także dowozy door to door »

PRZEWÓZ KOLEJOWY

Przewóz szynowy to przyszłość komunikacji, organizujemy przewozy koleją z dostawą bezpośrednio do klienta. »

PRZESYŁKI LOTNICZE

Kiedy liczy się przede wszystkim czas proponujemy transport lotniczy »

ODPRAWA CELNA

Organizujemy odprawy celne zarówno w Polsce jak i w portach Europejskich (Hamburg, Bremerhaven, Rotterdam) »

USŁUGI DODATKOWE / LOGISTYKA

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele usług około spedycyjnych jak: przeładunki, magazynowanie, ubezpieczenie cargo »

Powrót do góry