Import z Chin – podsumowanie najważniejszych informacji

Niskie ceny produkcji powodują, że import, przede wszystkich z Chin, ale również innych krajów Dalekiego Wschodu jak Indie, Taiwan czy Korea Południowa cieszy się niezmiennie dużą popularnością.

Nawet w czasie pandemii, gdy ceny za frachty morskie wzrosły do kilkunastu tysięcy dolarów za kontener. Wielu importerów nie zrezygnowało z zakupów za oceanem. Powody są proste – mimo utrudnień import nadal pozostaje opłacalny, a niektóre towary w ogóle nie są dostępne w Europie.

Ceny za frachty morskie od kilku miesięcy ustabilizowały na dość niskim poziomie. Jest to więc bardzo dobry moment na składanie zamówień.

Aby pomóc początkującym importerom, poniżej prezentujemy krótki przewodnik wskazujący kolejne kroki, jakie należy wykonać w celu sprawnej organizacji transportu.

Najważniejsze co musisz zrobić:

  • Uzgodnić warunki transportu, czyli która strona i do jakiego momentu organizuje i opłaca transport. Pamiętaj, że w każdej opcji za transport płaci kupujący. Uzgodnienie warunków transportu upraszcza organizację i wskazuje jaka część kosztu transportu została wliczona w cenę towaru. Jeśli w ofercie sprzedającego, przy cenie za towar nie ma żadnej informacji, domyślnie są to warunki EXW – co oznacza że za organizację transportu w całości odpowiedzialny jest kupujący. Więcej na temat warunków transportu znajdziesz w naszym poradniku: https://gocargo.pl/poradnik/incoterms-miedzynarodowe-reguly-handlu/
  • Oszacować ilość towaru (wagę i objętość), aby zweryfikować czy potrzebujesz całego kontenera, czy też masz do wysłania przesyłkę drobnicową. Ważne ! Unikaj propozycji organizacji transportu przesyłek LCL (drbnica) na warunkach CIF Gdańsk/Gdynia. W tej opcji najczęściej pojawiają się dodatkowe koszty lokalne w polskich magazynach, które nie są ujęte w wycenie, jednak zgodnie z warunkami CIF powinny być płatne przez odbiorcę. Prawie zawsze wysokość tych kosztów jest nieadekwatna do koszów rzeczywistych. https://gocargo.pl/poradnik/import-drobnicy-na-warunkach-cifcfr-gdynia-dlaczego-nalezy-go-unikac/
  • Sprawdzić czy sprowadzany przez Ciebie towar, nie podlega ograniczeniom. Czy wymagane są dodatkowe deklaracje bądź certyfikaty. W dużym skrócie, Deklaracje CE są niezbędne do wszystkich produktów elektrycznych/elektronicznych, art. budowlanych, zabawek oraz innych produktów przeznaczonych dla dzieci, art. medycznych oraz wielu innych. Jakość produkcji wymaga spełnienia wymogów bezpieczeństwa.Jeśli towary które planujesz sprowadzić są przeznaczone do kontaktu z żywnością mogą podlegać kontroli Sanepid. Pamiętaj – Urząd Celny każdorazowo ma prawo do przeprowadzenia rewizji celnej oraz oględzin importowanego towaru.
  • Upewnić się jak zapakowany będzie towar. Pamiętaj, że opakowania/palety drewniane wymagają fumigacji i w Polsce podlegają kontroli Wiorin. Taka kontrola wiąże się z dodatkowym kosztem oraz wydłuża czas potrzebny do zakończenia formalności. https://gocargo.pl/poradnik/kontrola-opakowan-drewnianych-fumigacja/
  • Sprawdzić koszt transportu – najlepiej kontaktując się z nami przez formularz kontaktowy, drogą mailową bądź telefoniczną. Chętnie przygotujemy wycenę oraz udzielimy niezbędnych informacji. https://gocargo.pl/strefa-klienta/zapytanie-ofertowe/ 
  • Zlecić organizację transportu i podążać za naszymi instrukcjami w zakresie kontaktu załadowcy z agentem w Chinach, wypełnienia upoważnień do odprawy oraz innych niezbędnych formalności.

Więcej porad znajdziesz w naszym poradniku https://gocargo.pl/poradnik/import-z-chin-w-5-ciu-krokach/. W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości zapraszamy do kontaktu oraz składania zapytań. 

Powiązane artykuły

Przygotowując się do importu z Chin w pierwszej kolejności zaczynamy od kalkulacji ceny.
Nie jest to jednak proste zadanie w przypadku transportu morskiego. Ponieważ stawki na frachty morskie są zmienne i zależne od wielu czynników.

Czynniki składowe takie jak: ceny paliw, kursy walut i przede wszystkim ilość bukowanych kontenerów. »

Transport kontenerowy

Transport kontenerowy to najlepszy sposób na sprowadzanie i wysyłanie towarów. Jego podstawową zaletą jest stosunkowo niski koszt oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. »

Transport lądowy

Przewozy drogowe z/do portów w Polsce i Europie, a także dowozy door to door »

PRZEWÓZ KOLEJOWY

Przewóz szynowy to przyszłość komunikacji, organizujemy przewozy koleją z dostawą bezpośrednio do klienta. »

PRZESYŁKI LOTNICZE

Kiedy liczy się przede wszystkim czas proponujemy transport lotniczy »

AGENCJA CELNA

Organizujemy odprawy celne zarówno w Polsce jak i w portach Europejskich (Hamburg, Bremerhaven, Rotterdam) »

FRACHT MORSKI

Transport morski i Logistyka Twojego biznesu to jeden głównych profili naszej działalności. Organizujmy fracht morski w eksporcie oraz imporcie we wszystkich kierunkach Świata, a przede wszystkim oferujemy konkurencyjnie NISKIE ceny w imporcie z Chin. Dzięki licznym kontaktom z morskim armatorami możemy zaoferować najwyższa jakość usług spedycyjnych. »

USŁUGI DODATKOWE / LOGISTYKA

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele usług około spedycyjnych jak: przeładunki, magazynowanie, ubezpieczenie cargo »

Back to Top