Czy transport koleją z Chin jest opłacalny ?

W świetle wciąż rozwijającego się połączenia kolejowego między Chinami a Europą, o transporcie kolejowym z Chin w ostatnim czasie robi się coraz głośniej.

transport kolejowy

Pociągi wyjeżdżają z Chin nawet 3 razy w tygodniu, a podstawowym argumentem na korzyść kolei jest czas transportu.

Jednak licząc korzyści pamiętajmy, że do podanych 14 dni należy doliczyć czas dostawy od naszego załadowcy do terminala kolejowego w Zhengzhou. Przykładowo z Shanghaiu do Zhengzhou jest około 1000 km. Orientacyjny czas transportu kolejowego w relacji Shanghai – Małaszewicze wynosi około 18 dni. Należy doliczyć 2-3 dni na formalności celne w Zhengzhou.

Porównując więc orientacyjny czas transportu koleją z Shanghaiu (około 20 dni) do bezpośredniego serwisu morskiego (około 33 dni). Możemy przyjąć, że zyskujemy około 13 dni.
Jednak cenowo kolei jest bardzo daleko do morza.

Przykładowo na dzień dzisiejszy koszt transportu kolejowego kontenera 40′ HC w relacji Shanghai – Małaszewicze wynosi około 6800 USD. Kontener 20′ DV kosztuje w okolicach 4600 USD (z tym że kontenery 20′ przyjmowane są jedynie w parach).

Cena jest więc ponad siedmiokrotnie wyższa w porównaniu do aktualnych stawek na frachty morskie.
Transport kolejowy stanowi brakujące ogniwo pomiędzy transportem lotniczym a morskim.
Jest ciekawą i wciąż rozwijającą się gałęzią transportu. Na tą chwilę warto go rozważać jedynie dla drogich towarów i bardzo pilnych / terminowych dostaw. Różnica w czasie transportu może stanowić o sensowności całego zamówienia.

* podane ceny są orientacyjne i nie stanowią oferty handlowej. W celu przygotowania oferty zapraszamy do przesyłania zapytań

Czytaj więcej

Kod taryfy celnej (HS CODE)- kod celny

Kod taryfy celnej (HS CODE)- kod celny

Przy kalkulacji opłacalności zakupu towarów za granicą istotną kwestią jest sprawdzenie wysokości cła oraz sprawdzenie jakie dokumenty będą wymagane do odprawy celnej, aby nasz towar mógł zostać dopuszczony do obrotu. Punktem wyjściowym jest ustaleni...
Import z Chin – podsumowanie, co trzeba sprawdzić przed zapłatą zaliczki

Import z Chin – podsumowanie, co trzeba sprawdzić przed zapłatą zaliczki

Import z Chin – podsumowanie, co trzeba sprawdzić przed zapłatą zaliczki Na naszej stronie mamy już wiele poradników i blog dotyczących importu towarów. Poniżej podsumowanie najważniejszych informacji o kolejnych krokach gdy wybór sprzedawcy mamy już za...

Przygotowując się do importu z Chin w pierwszej kolejności zaczynamy od kalkulacji ceny.
Nie jest to jednak proste zadanie w przypadku transportu morskiego. Ponieważ stawki na frachty morskie są zmienne i zależne od wielu czynników.

Czynniki składowe takie jak: ceny paliw, kursy walut i przede wszystkim ilość bukowanych kontenerów. »

Transport kontenerowy

Transport kontenerowy to najlepszy sposób na sprowadzanie i wysyłanie towarów. Jego podstawową zaletą jest stosunkowo niski koszt oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. »

Transport lądowy

Przewozy drogowe z/do portów w Polsce i Europie, a także dowozy door to door »

PRZEWÓZ KOLEJOWY

Przewóz szynowy to przyszłość komunikacji, organizujemy przewozy koleją z dostawą bezpośrednio do klienta. »

PRZESYŁKI LOTNICZE

Kiedy liczy się przede wszystkim czas proponujemy transport lotniczy »

AGENCJA CELNA

Organizujemy odprawy celne zarówno w Polsce jak i w portach Europejskich (Hamburg, Bremerhaven, Rotterdam) »

FRACHT MORSKI

Transport morski i Logistyka Twojego biznesu to jeden głównych profili naszej działalności. Organizujmy fracht morski w eksporcie oraz imporcie we wszystkich kierunkach Świata, a przede wszystkim oferujemy konkurencyjnie NISKIE ceny w imporcie z Chin. Dzięki licznym kontaktom z morskim armatorami możemy zaoferować najwyższa jakość usług spedycyjnych. »

USŁUGI DODATKOWE / LOGISTYKA

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele usług około spedycyjnych jak: przeładunki, magazynowanie, ubezpieczenie cargo »

Back to Top