Ile kosztuje kontener z Chin ?

Pytanie wydaje się proste, jednak rok 2021 pokazał jak bardzo mogą różnić się cenyza usługę transportu. Importerzy stoją teraz przed niemałym dylematem.

Zamawiać towar czy lepiej przeczekać ?

Jeśli czekać, to jak długo? Jeśli zamawiać, to jak dużo ? Nie zamawianie wcale może wiązać się z początkiem końca. Firmy typowo handlowe bez towaru nie mają czczego sprzedawać. Z wielu stron słyszymy, że oprócz cen transportów rosną także ceny towarów w Chinach. Czy jest wobec tego jakaś alternatywa ? Czy rynek zaakceptuje podwyżki cen ? Niewątpliwie w tym roku importerzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji.

Ceny transportu kontener z Chin

Jeszcze w roku 2020 można było bez większego problemu zarezerwować fracht morski z bazowych portów chińskich jak Ningbo, Shanghai czy Yantian do Gdańska w cenie około 2000 USD/ 40′. Stawki owszem zmieniały się, ale zwykle wahania nie przekraczały 1000 USD w skali roku.

Poprzedni rok był jednak zupełnie inny. Ceny w 2021 r. kształtowały się na poziomie między 8000 USD a 17000 USD za kontener 40′ hc w najdroższym momencie. W tym roku w styczniu ceny za kontener 40′ HC z Chin są około 4000 USD wyższe niż w tym samym okresie rok temu. Co więc przyniesie rok 2022 w transporcie morskim?

Niestety sytuacja przez ten czas nie ustabilizowała się. Restrykcje związane z Covid skutecznie blokują działalność wielu portów i magazynów. Zamknięte ostatnio miasto Xian spowodowało wiele zawirowań również w transporcie kolejowym. Zamawiając towar należy liczyć się z opóźnieniami, zwłaszcza że w wielu Europejskich portach występuje kongestia.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć jaki będzie poziom frachtów w najbliższych miesiącach. Jednak na przestrzeni poprzednich lat zazwyczaj frachty morskie najtańsze były wiosną, tj. po Chińskim Nowym Roku, pod koniec lutego lub w marcu. Ten okres właśnie się zbliża więc czekamy na lepsze stawki i zapraszamy do składania zapytań ofertowych. Mamy nadzieję że już wkrótce będziemy mogli dzielić się z Państwem bardziej optymistycznymi wiadomościami.

koszty transportu

Przygotowując się do importu z Chin w pierwszej kolejności zaczynamy od kalkulacji ceny.
Nie jest to jednak proste zadanie w przypadku transportu morskiego. Ponieważ stawki na frachty morskie są zmienne i zależne od wielu czynników.

Czynniki składowe takie jak: ceny paliw, kursy walut i przede wszystkim ilość bukowanych kontenerów. »

Transport kontenerowy

Transport kontenerowy to najlepszy sposób na sprowadzanie i wysyłanie towarów. Jego podstawową zaletą jest stosunkowo niski koszt oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. »

Transport lądowy

Przewozy drogowe z/do portów w Polsce i Europie, a także dowozy door to door »

PRZEWÓZ KOLEJOWY

Przewóz szynowy to przyszłość komunikacji, organizujemy przewozy koleją z dostawą bezpośrednio do klienta. »

PRZESYŁKI LOTNICZE

Kiedy liczy się przede wszystkim czas proponujemy transport lotniczy »

AGENCJA CELNA

Organizujemy odprawy celne zarówno w Polsce jak i w portach Europejskich (Hamburg, Bremerhaven, Rotterdam) »

FRACHT MORSKI

Transport morski i Logistyka Twojego biznesu to jeden głównych profili naszej działalności. Organizujmy fracht morski w eksporcie oraz imporcie we wszystkich kierunkach Świata, a przede wszystkim oferujemy konkurencyjnie NISKIE ceny w imporcie z Chin. Dzięki licznym kontaktom z morskim armatorami możemy zaoferować najwyższa jakość usług spedycyjnych. »

USŁUGI DODATKOWE / LOGISTYKA

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele usług około spedycyjnych jak: przeładunki, magazynowanie, ubezpieczenie cargo »

Back to Top