Czasy transportu morskiego
Transport morski charakteryzuje się przewożeniem towarów na duże odległości.
Czas transportu niejednokrotnie przekracza 1 a nawet 2 miesiące. W relacji Gdynia – Sydney jest to około 60 dni, Shanghai – Gdańsk około 33 dni.
Kontener jest zazwyczaj kilkukrotnie przeładowywany w portach przeładunkowych, a w sprawną organizację transportu na całej trasie zaangażowanych jest wiele osób i firm.
Doświadczenie jakie na przestrzeni lat zdobyli załadowcy, firmy przewozowe, spedycyjne jak i terminale portowe pozwala nam dziś stwierdzić że zdecydowana większość przesyłek dociera do odbiorców na czas oraz w stanie nienaruszonym, co wpływa na wzrost zaufania w handlu zagranicznym.
Jednak na przestrzeni wielu tysięcy kilometrów zawsze może dojść do zdarzeń których nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani im zapobiec.
Przykładem mogą być choćby warunki atmosferyczne. W praktyce nikt nie jest w stanie dać gwarancji terminu dostawy a czasy transportu są zawsze podawane orientacyjnie.
Temat terminowości transportu morskiego jest chyba jego największą bolączką i może być przyczyną wymiernych strat.
Zaczynając od opóźnień które stają się przyczyną utraconych kontraktów jak i tych które powodują
zniszczenie towaru (np. zepsucie się towarów o krótkim terminie przydatności do spożycia), po opóźnienia
przyczyniające się do wstrzymania produkcji.
W praktyce 1 czy 2 tygodniowe opóźnienie wcale nie należy do rzadkości. Zdarzają się porty gdzie kongestia jest tak duża że kontener czeka na statek dowozowy nawet 3-4 tygodnie (o tak dużych opóźnieniach zazwyczaj jesteśmy uprzedzani przez armatora).
Jak więc minimalizować ryzyko związane z tą gałęzią transportu?
Po pierwsze należy wybrać odpowiedniego podwykonawcę (jak GoCargo), który sprawdzi dokładnie przewidywany czas transportu oraz podpowie najlepsze dla nas rozwiązanie.
W przypadku pilnej przesyłki należy szukać połączeń bezpośrednich lub z maksymalnie 1 portem przeładunkowym.
Praktyka pokazuje że porty bywają zatłoczone, a statki dowozowe z powodu 1-2 dniowego opóźnienia
czasami nie zdążają na zaplanowany statek oceaniczny co powoduje dalsze przesunięcia.
- Skorzystanie z bezpośrednich połączeń daje nam znacznie większą szansę że przesyłkę otrzymamy na czas.
- Po drugie towar należy zamawiać z takim wyprzedzeniem aby kilkudniowe bądź nawet tygodniowe przesunięcie w czasie było akceptowalne.
Świadomość powyższego połączona ze zdrowym rozsądkiem oraz korzystaniem z odpowiednich podwykonawców da nam gwarancję sukcesu oraz pozwoli uniknąć niespodzianek.