Przy kalkulacji opłacalności zakupu towarów za granicą istotną kwestią jest sprawdzenie wysokości cła oraz sprawdzenie jakie dokumenty będą wymagane do odprawy celnej, aby nasz towar mógł zostać dopuszczony do obrotu. Punktem wyjściowym jest ustalenia kodu celnego towaru (tzw. HS CODE), od którego zależy wysokość opłat. Sprzedawcy niejednokrotnie podają kody celne na swoje produkty, jednak mimo iż, taryfa celna na świecie ma zbliżoną formę, to mogą pojawiać się różnice. Wpisany w dokumentach przez stronę chińską hs code należy traktować jedynie jako sugestię.
Skarbnicą wiedzy w zakresie kodów celnych jest ogólnodostępna taryfa celna Isztar.
Aktualną wersją jest Isztar 4: https://ext-isztar4.mf.gov.pl/taryfa_celna/
To właśnie w Isztarze zawarte są wszelkie informacje dotyczące podatków, ceł, kontyngentów czy ewentualnych ograniczeń dotyczących danego towaru. Można tu znaleźć pomocne linki do unijnych rozporządzeń, aktów prawnych, a także informacje czy dany towar podlega pod dodatkowe kontrole jak Sanepid, Wiorin czy inne.
Czym więc jest KOD TARYFY CELNEJ (HS CODE) ?
Jest to 10 cyfr kategoryzujących nasz produkt według grup towarowych.
Taryfa celna dzieli towary na 21 sekcji, gdzie każda z sekcji opowiada osobnej kategorii – od zwierząt żywych, produktów roślinnych, chemicznych, artykułów ze żeliwa i stali, urządzeń elektrycznych, mechanicznych aż do produktów kolekcjonerskich i dzieł sztuki.
Każdemu produktowi można przypisać odpowiedni kod taryfy. Taryfa celna ma kształt drzewa nomenklatury. Tak więc wchodząc w kolejne sekcje rozszerza się na kolejne szczegóły dotyczące naszego produktu aż dojdziemy do finalnego 10 -cio cyfrowego kodu.
W odnalezieniu prawidłowego kodu celnego bardzo istotny jest materiał z jakiego jest wykonany a także zastosowanie.
Przykładowo jeśli chcielibyśmy zakupić w Chinach meble drewniane to taryfa celna rozróżnia je na te stosowane w kuchni, w sypialni oraz w biurze.
Natomiast w przypadku np. Opakowań na żywność będzie miało znaczenie czy służą one do przechowywania czy tylko przenoszenia danych towarów.
Łatwość w odnalezieniu poprawnego kodu celnego w dużej mierze zależy od samego produktu. Te wymienione z nazwy w taryfie jest dość łatwo odnaleźć (m. in. Za pomocą wyszukiwania tekstowego), jednak jest bardzo duża grupa towarów których klasyfikacja wymaga większego rozeznania i doświadczenia.
Samodzielne wyszukiwanie kodu celnego znacznie przyspiesza sprawdzenie wysokości podatków jednak zweryfikowanie jego poprawności jest obowiązkiem agencji celnej, która zgłasza towar do odprawy.
Aby mieć pewność, że dobrze klasyfikujemy nasz towar istnieje możliwość złożenia wniosku o wydanie Wiążącej Informacji Taryfowej: https://www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw/wydawanie-wiazacych-informacji/-/asset_publisher/5gH9/content/wiazaca-informacja-taryfowa-wit.
Uzyskanie WIT dla danego produktu jest procedurą dość długotrwałą, jednak daje pewność, że sprowadzany produkt został poprawnie zaklasyfikowany.
Kod taryfy celnej (HS CODE)- kod celny
- HS Code (kod celny) to 10-cyfrowy kod produktu wg. taryfy celnej Isztar4
- Kod celny ustala agencja celna zgłaszająca towar do odprawy na podstawie opisu towaru (nazwy, materiału z jakiego jest zrobiony, jego przeznaczenia ect). Importer jest zobowiązany udzielić niezbędnych informacji o produkcie.
- Wysokość cła zależy od kodu celnego produktu oraz kraju pochodzenia i jest taka sama dla całej Unii Europejskiej
- Wysokość podatku VAT zależy od przepisów w danym kraju.
- Cło i VAT są opłacane w miejscu dopuszczenia do obrotu, nie dotyczy towarów eksportowanych poza UE (konieczne jest potwierdzenie wywozu – IE599)
- Taryfa celna jest na bieżąco aktualizowana, tak więc zawarte w niej informacje i kody celne mogą się zmieniać.