Najczęściej zadawane pytania FAQ
Wszystkie towary przywożone spoza UE także wywożone poza jej terytorium podlegają obowiązkowi zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Celnym.
Odprawa celna
Odprawa celna jest nieodłącznym elementem transportu międzynarodowego.
Początkujący importerzy często mają wiele pytań związanych z odprawą.
GoCargo zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z odprawą celną. Zapraszamy do składania zapytań.
Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
FAQ
Przed Urzędem Celnym importera bądź eksportera reprezentuje upoważniona agencja celna. Nie ma potrzeby przyjeżdżania w tym celu do portu zwłaszcza że większość odpraw odbywa się „przez system” tj. agencja celna wysyła do urzędu dokumenty do odprawy towaru drogą elektroniczną i na ich podstawie urząd dokonuje odprawy i zwalnia towar w systemie.
Urząd Celny ma prawo do rewizji celnej każdego ładunku zgłaszanego do odprawy.W praktyce jednak faktycznie ogląda tylko niektóre towary. Jeśli tylko w kontenerze znajduje się dokładnie to, co zgłosiliśmy w dokumentach nie mamy się czego obawiać. Urząd po oględzinach towaru powinien bez problemu zwolnić go do obrotu. Podstawą jest wiedza na temat sprowadzanego ładunku także wymogów dokumentacyjnych. Jeśli spełnimy te warunki – nie ma powodów do obaw.
Rewizja celna niestety najczęściej niesie ze sobą dodatkowe koszty. Sam urząd nie pobiera opłat za przeprowadzenie rewizji ale jako importer mamy obowiązek taką rewizję umożliwić. Kontener który jest w porcie w celu rewizji musi zostać przewieziony pod magazyn i ta manipulacja niestety niesie ze sobą dodatkowe opłaty. Dodatkowo jeśli urząd zażąda wyładunku całego bądź części towaru z kontenera. Opłata za wynajęcie ludzi i sprzętu niezbędnego do wyładunku towaru z kontenera a następnie ponownego załadunku po dokonaniu rewizji celnej. Koszt jest uzależniony od wielkości kontenera, miejsca dokonania rewizji, ilości wyładowanego towaru ect.
Tłumaczenie faktury jest bardzo ważne ze względu na odpowiednie określenie kodu taryfy celnej i co za tym idzie ustalenie stawki cła na dany towar. Nie ma jednak potrzeby oddawania faktury do tłumacza przysięgłego. Wystarczy że osoba odpowiedzialna za zamówienie przetłumaczy pozycje towarowe na fakturze od załadowcy. Nie tłumaczymy wszystkich słów na fakturze a jedynie pozycje towarowe.
Należności celno – podatkowe (cło + Vat) wpłacamy na konto Izby Celnej w Krakowie (niezależnie od tego w jakim urzędzie dokonywana jest odprawa). Dokonanie opłat celnych jest warunkiem zwolnienia towaru do obrotu.
Jeśli tylko dokumenty mamy odpowiednio przygotowane i nasz towar nie został wytyczony do dodatkowych kontroli odprawa celna najczęściej zajmuje 1 dzień. Jaki port przeładunkowy wybrać, Gdynia czy Hamburg?
Nie – z towarem nie płyną żadne dokumenty handlowe. W transporcie morskim wszystkie dokumenty powinniśmy otrzymać od naszego załadowcy/kontrahenta. Fakturę handlową, specyfikację towarową, ewentualne certyfikaty CE, świadectwa pochodzenia ect.