Najczęściej zadawane pytania FAQ

Wszystkie towary przywożone spoza UE także wywożone poza jej terytorium podlegają obowiązkowi zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Celnym.

Odprawa celna

Odprawa celna jest nieodłącznym elementem transportu międzynarodowego.

Początkujący importerzy często mają wiele pytań związanych z odprawą.

GoCargo zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z odprawą celną. Zapraszamy do składania zapytań.

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Odprawa celna

FAQ

Czy muszę być obecny podczas odprawy celnej ?

Przed Urzędem Celnym importera bądź eksportera reprezentuje upoważniona agencja celna. Nie ma potrzeby przyjeżdżania w tym celu do portu zwłaszcza że większość odpraw odbywa się „przez system” tj. agencja celna wysyła do urzędu dokumenty do odprawy towaru drogą elektroniczną i na ich podstawie urząd dokonuje odprawy i zwalnia towar w systemie.

Mój kontener został wyznaczony do rewizji celnej – czy spodziewać się problemów ?

Urząd Celny ma prawo do rewizji celnej każdego ładunku zgłaszanego do odprawy.W praktyce jednak faktycznie ogląda tylko niektóre towary. Jeśli tylko w kontenerze znajduje się dokładnie to, co zgłosiliśmy w dokumentach nie mamy się czego obawiać. Urząd po oględzinach towaru powinien bez problemu zwolnić go do obrotu. Podstawą jest wiedza na temat sprowadzanego ładunku także wymogów dokumentacyjnych. Jeśli spełnimy te warunki – nie ma powodów do obaw.

Jaki jest koszt rewizji celnej ?

Rewizja celna niestety najczęściej niesie ze sobą dodatkowe koszty. Sam urząd nie pobiera opłat za przeprowadzenie rewizji ale jako importer mamy obowiązek taką rewizję umożliwić. Kontener który jest w porcie w celu rewizji musi zostać przewieziony pod magazyn i ta manipulacja niestety niesie ze sobą dodatkowe opłaty. Dodatkowo jeśli urząd zażąda wyładunku całego bądź części towaru z kontenera. Opłata za wynajęcie ludzi i sprzętu niezbędnego do wyładunku towaru z kontenera a następnie ponownego załadunku po dokonaniu rewizji celnej. Koszt jest uzależniony od wielkości kontenera, miejsca dokonania rewizji, ilości wyładowanego towaru ect.

Czy tłumaczenie faktury do odprawy celnej musi być od tłumacza przysięgłego?

Tłumaczenie faktury jest bardzo ważne ze względu na odpowiednie określenie kodu taryfy celnej i co za tym idzie ustalenie stawki cła na dany towar. Nie ma jednak potrzeby oddawania faktury do tłumacza przysięgłego. Wystarczy że osoba odpowiedzialna za zamówienie przetłumaczy pozycje towarowe na fakturze od załadowcy. Nie tłumaczymy wszystkich słów na fakturze a jedynie pozycje towarowe.

Kiedy i gdzie wpłaca się pieniądze za należności celno – podatkowe ?

Należności celno – podatkowe (cło + Vat) wpłacamy na konto Izby Celnej w Krakowie (niezależnie od tego w jakim urzędzie dokonywana jest odprawa). Dokonanie opłat celnych jest warunkiem zwolnienia towaru do obrotu.

Jak długo trwa odprawa celna w Gdyni / Gdańsku ?

Jeśli tylko dokumenty mamy odpowiednio przygotowane i nasz towar nie został wytyczony do dodatkowych kontroli odprawa celna najczęściej zajmuje 1 dzień. Jaki port przeładunkowy wybrać, Gdynia czy Hamburg?

Czy dokumenty do odprawy płyną razem z towarem/kontenerem ?

Nie – z towarem nie płyną żadne dokumenty handlowe. W transporcie morskim wszystkie dokumenty powinniśmy otrzymać od naszego załadowcy/kontrahenta. Fakturę handlową, specyfikację towarową, ewentualne certyfikaty CE, świadectwa pochodzenia ect.

Przygotowując się do importu z Chin w pierwszej kolejności zaczynamy od kalkulacji ceny.
Nie jest to jednak proste zadanie w przypadku transportu morskiego. Ponieważ stawki na frachty morskie są zmienne i zależne od wielu czynników.

Czynniki składowe takie jak: ceny paliw, kursy walut i przede wszystkim ilość bukowanych kontenerów. »

Transport kontenerowy

Transport kontenerowy to najlepszy sposób na sprowadzanie i wysyłanie towarów. Jego podstawową zaletą jest stosunkowo niski koszt oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. »

Transport lądowy

Przewozy drogowe z/do portów w Polsce i Europie, a także dowozy door to door »

PRZEWÓZ KOLEJOWY

Przewóz szynowy to przyszłość komunikacji, organizujemy przewozy koleją z dostawą bezpośrednio do klienta. »

PRZESYŁKI LOTNICZE

Kiedy liczy się przede wszystkim czas proponujemy transport lotniczy »

AGENCJA CELNA

Organizujemy odprawy celne zarówno w Polsce jak i w portach Europejskich (Hamburg, Bremerhaven, Rotterdam) »

FRACHT MORSKI

Transport morski i Logistyka Twojego biznesu to jeden głównych profili naszej działalności. Organizujmy fracht morski w eksporcie oraz imporcie we wszystkich kierunkach Świata, a przede wszystkim oferujemy konkurencyjnie NISKIE ceny w imporcie z Chin. Dzięki licznym kontaktom z morskim armatorami możemy zaoferować najwyższa jakość usług spedycyjnych. »

USŁUGI DODATKOWE / LOGISTYKA

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele usług około spedycyjnych jak: przeładunki, magazynowanie, ubezpieczenie cargo »

Back to Top